Search
среда 22 мај 2019
  • :
  • :

ЗОШТО СТОЛЕ АНДОВ УДРИ НА ФРЧКО? ОТИ ЗАЕВ ТАКА САКАШЕ?

На промоцијата на книгата на Стојан Андов бил и Премиерот, во книгата како и да е се лоцира вина за атентатот на Киро Глигоров дека вмешано прсти има и Љубомир Фрчковски, Заев мора да знаел што има во книгата сепак цела недела исечоци објавува Нова Македонија, а и ние од Доказ. Во книгата повторуваме се обвинети директно и индиректно Фрчковски и Бранко Црвенковски…Фрчко пред некоја недела ја нападна владата на Заев за неспособност принт погоре, одмазда е ова???

Професорот и поранешен министер за внатрешни работи како и кандидат за претседател на државата од редовите на СДСМ Љубомир Данаилов Фрчкоски на социјалната мрежа Фејсбук излезе со свој коментар за последните случувања во државата.

Фрчкоски вели дека МВР по службена должност требало да го спречи екс премиерот Никола Груевски да ја напушти државата. Додава и дека ова е доказ за неспособноста на МВР, а властите не сфаќаат какви последици ќе има од овие случувања.

Обрнете внимание на Геро и неговиот портал Плусинфо …

– Со оглед на фактот дека засега нема други верзии за настанот на 3 октомрви 1995 година, се доби впечаток дека верзијата што ја раскажува Андов во неговите мемоари, полека но сигурно, станува доминантна приказна за тоа кои биле инспираторите и организаторите на атентатот. Шокантно е што се посочуваат две конкретни имиња – Фрчкоски како организатор и Црвенковски, како некој што знаел за планот и дури, на некој начин, учествувал во него.

– На промоцијата на избраните дела на Андов беа присутни и премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери.

– Фрчкоски верзијата на Андов ја нарекува „трилер“, „импутација“ и „одмазда“. Сепак, впечаток е дека работите стануваат пресериозни и дека ќе биде нужно во најскоро време да се огласат и други инстанци, со оглед што обвинувањата се директни, а официјална верзија за настанот на 3 октомври 1995 година нема.

Ме интересира само една работа, зошто ова сега се отвора и со која цел – со оглед на тоа дека истрагата повеќепати се актуелизираше во текот на последните 20-тина години?
Сега на потег се Џиков со бајачките, Петров (од ДС) без доказите, оној од Фокус со живиот атентатор и синот Владимир со спогодбите, и кругот (помијата) комплетно да се затвори.

loading...