Search
недела 24 март 2019
  • :
  • :
loading...

Најмалку 19 лица загинаа при лизгање на земјиштето во Индија

loading...

Најмалку 19 лица загинаа при лизгање на земјиштето предизвикано од силните монсунски дождови во јужниот дел на Индија, додека патиштата беа отсечени и неколку села беа затрупани.
Некои области се целосно отсечени со лизгањето на земјиштето, а владата побара помош од армијата при расчистување и деблокирање на патиштата, објави Асошиетед прес.

Најмалку 58 лица загинаа пред две недели во северна Индија, поради поплави и уривање на куќи.

Стотици Индијци страдаат  секоја година за време на монсунските дождови, од јуни до септември, поради уривањето на куќите и поплавите.

loading...