Search
петок 19 април 2019
  • :
  • :
Најнови Вести

АЈДЕЕЕ: ДОЈДЕ ВРЕМЕ АНТОЊО ДА ДАДЕ РАСПИТ ВО СЈО

 

Во сред дебата во телевизиската емисија„Само Вистина“ пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, извади лубрикант и го стави на пултот додека течеа полемиките со неговиот колега од СДСМ, Павле Боегоевски, за трошењето на парите од државниот буџет.

– Ова овде, едно вакво чини 415 денари. Со него може да се откупат над 800 килограми јаболки, или да им се подобрат услоивите на студентите во студентските домови, или да се обезбедат плати за работниците од „Охис“ – рече Стевананџија.

Богоевски откако се изнасмеа на потегот на Стевананџија му одговори дека државата мора се грижи превентивно против ширењето на ХИВ-вирусот во Македонија.

– Во буџетот се предвидени 1,5 милиони евра за превенција од оваа болест. Во тие рамки, спаѓа и купувањето лубриканти за да не ги загрзоиме останатите граѓани од опасноста од полово-преносливи болести – рече Богоевски.

Стевананџија е познат по своите радикални националистички и конзервативни ставови во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, додека Богоевски е застапник на либералните вредности.

Лубрикантот остана на пултот во последните 20 минути од дебатната емисија.

На ден на избори сакале да го апсат цел централен одбор на СДСМ?!

Нема крај на лудилата на Миле и Гоца што се слушаат во судница!

Репортажите за денеска од суд ги има на СДК.МК, на следниве линкови, 12 и 3.

 

 

loading...